В България се отбелязва за пореден път Световната седмица на кърменето от 1 до 7 август. Тя се провежда за първи път през 1992 г. и оттогава всяка година в над 170 страни по света се празнува завръщането към тази най-естествена грижа за бебето - кърменето.
През 2017 г. инициативата минава под надслов "Подкрепяме кърменето заедно".
Какви са целите на кампанията тази година?

Световния алианс за активна подкрепа на кърменето (WABA) поставя акцент върху 4 основни области, в които са насочени усилията:
- Хранене, безопасност на храната и намаляване на бедността:
- Защото кърмените деца получават оптимално количество хранителни вещества и защита срещу инфекции.
- Кърмата е безопасен източник на храна, дори в условията на хуманитарни кризи.
- Изхранването на бебета чрез кърмене не натоварва семейния бюджет.

2. Оцеляване, здраве и благополучие:
- Кърменето значително увеличава шансовете за оцеляване на бебетата, децата и майките.
- Кърменето подобрява съществено здравето, развитието и благополучието на бебетата и децата, а също и на майките, както в краткосрочен план, така и дългосрочно.
- Бебетата, които са кърмени, имат коефициент на интелигентност средно с 2,6 пункта по-висок в сравнение на този на некърмените, като разликата в коефициента е по-голяма при по-продължително кърмените.
3. Околна среда и климатични промени:
- Кърмата е естествена, възобновяема храна, която е безопасна за природата: произведена и доставена без замърсяване, опаковки, или отпадъци.
- Производството и използването на адаптирано мляко генерират емисии парникови газове, които увеличават глобалното затопляне.

4. Продуктивност и заетост на жените:
- Работодателите имат полза от по-удовлетворени и продуктивни служители, поради по-малкото отсъствия, нарастналата лоялност и намаляване текучество на работна ръка.
- Защита на майчинството и други политики на работното място, могат да дадат възможност на жените да съчетават кърменето с платена работа.
- Всеки допълнителен месец платено майчинство намалява детската смъртност с 13%.
- Само 53% от страни, отговарят на минималния стандарт на Международната организация по заетостта (ILO) за продължителност на майчинството от 14 седмици.

Източник: WABA's World Breastfeeding Week 2017 materials
Shushulka се присъединява към усилията на организациите за по-голяма информираност на обществото и за подкрепа към кърмещите жени.
Write a comment